Credits

2019

Caroline O’connor – Up Close and Intimate  (Darlinghurst Theatre Company)
(Lighting Designer)

The Rise and Fall of St George
(Lighting Designer)

Mardi Gala
(Lighting Designer)

Requiem Mass: A Queer Divine Rite
(Lighting Designer)

Boys Of Sondheim
(Lighting Designer)

Empire Strips Back  (A Star Wars burlesque parody) – 2019 Australian Tour
(Lighting Designer)

Pigalle – Sydney Festival
(Associate Lighting Designer)

 

2018

 

NED: A New Australian Musical
(Lighting Designer)

VELVET – Norwegian Cruise Line
(Associate Lighting Designer)

Hear Me Roar
(Lighting Designer)

Hunter School of Performing Arts – The Little Mermaid
(Lighting Designer)

Trevor Ashley – Double D’s
(Lighting Designer)

Sydney Dance Company – Dance Noir
(Lighting Designer)

All Ears: a listening party (Campbelltown Arts Centre)
(Lighting Designer)

Tim Draxl – Up Close and Intimate (Darlinghurst Theatre Company)
(Lighting Designer)

Mojo Juju – Native Tongue (Melbourne Arts Centre)
(Lighting Designer)

The Helpmann Awards
(Associate Lighting Designer)

Creative Generation
(Associate Lighting Designer)

George Michael – Listen to your Heart (Sydney Opera House)
(Lighting Designer)

John Cameron Mitchell (Sydney)
(Lighting Designer)

Empire Strips Back  (A Star Wars burlesque parody) – California Tour
(Lighting Designer)

Gfinity eSports Arena – Sydney
(Lighting Director)

The Studio: 54 Reasons to Party (Adelaide Symphony Orchestra and Release Creative)
(Lighting Designer)

Pinchgut Opera – Athalia
(Lighting Programmer)

Sergio Mendes – Sydney
(Lighting Designer)

Paloma Faith – Exclusive Australian show (Sydney)
(Lighting Designer)

Swing On This (Sydney Symphony Orchestra)
(Lighting Designer)

Empire Strips Back  (A Star Wars burlesque parody) – Australian Tour
(Lighting Designer)

Trevor Ashley’s Mardi Gala (Sydney)
(Lighting Designer)

Eskimo Joe – (21st Birthday Australian Tour)
(Lighting Designer: Perth, Sydney, Adelaide, Brisbane)

George Michael – Listen to your Heart (Adelaide Symphony Orchestra)
(Lighting Designer)

Moses Sumney – Sydney
(Lighting Designer)

Ben Folds – Sydney
(Lighting Designer)

Paul Weller – Sydney
(Lighting Programmer)

Ministry of Sound – Orchestrated
(Lighting Designer)

Meow Meow’s Pandemonium
(Lighting Designer)

2017

Netflix – Bright Premiere
(Lighting Designer)

Katie Noonan’s Elixir with Michael Leunig and the SSO – Gratitude and Grief
(Lighting Designer)

SCM Con Opera – The Magic Flute
(Lighting Designer)

Megan Washington – Australian Tour
(Lighting Designer)

Sydney Chamber Opera – The Rape of Lucretia
(Lighting Programmer, Head LX)

Creative Generation – Brisbane
(Lighting Programmer)

Bathurst Winter Festival
(Cathedral Lighting Designer)

Ministry of Sound Club Australia
(Lighting Designer)

Camp Cope for Vivid Live
(Lighting Designer)

Electric Hopscotch for Vivid Sydney – Sydney Theatre Company
(Sensors and Lighting Programmer)

Circa with the Australian Brandenburg Orchestra – Spanish Baroque (Sydney/Melbourne/Brisbane)
(Lighting Designer)

Kate Miller-Heidke with the SSO
(Lighting Designer)

Diamonds are for Trevor (Sydney / Melbourne)
(Associate Lighting Designer)

Australian Brandenburg Orchestra – Handel’s Messiah (Sydney/Melbourne)
(Lighting Designer)

Lea Salonga – Presented by: SSO & Michael Cassel Group (Sydney / Melbourne)
(Lighting Designer)

An Evening With Amanda Palmer – Sydney
(Lighting Designer)

The Music of Queen – Sydney (Presented by Asia Theatricals, Good Egg Creative and Andrew Wyke)
(Lighting Designer)

The Music of Yes 1967 – Sydney
(Lighting Programmer)

2016

Sydney Opera House The Opera – The Eighth Wonder
(Lighting Programmer)

Australian Brandenburg Orchestra – Avi Avital Australian Tour
(Lighting Designer)

Sydney Conservatorium of Music – Cosi Fan Tutte
(Lighting Programmer)

Australian Brandenburg Orchestra – Sato and the Romantics
(Lighting Designer)

Ben Folds with yMusic – Sydney
(Lighting Designer)

News Corp – Come Together
(Lighting Designer)

Sydney Eisteddfod Dance Finals
(Lighting Designer)

Roberto Alagna – Australian Tour
(Lighting Designer)

Creative Generation – Brisbane
(Lighting Programmer)

Klub Koori
(Lighting Designer)

Pinchgut Opera – Armida
(Lighting Programmer)

Deafheaven for Vivid Live
(Lighting Designer)

Goodgod Super Club for Vivid Live
(Lighting Designer)

TEDx Youth – Sydney Opera House
(Lighting Designer)

Australian Brandenburg Orchestra – Mozart Requiem: 100 voices
(Lighting Designer)

Cartier Botique Launch – Rizer
Lighting Designer)

The Proclaimers – Sydney
(Lighting Designer)

Crossing the Threshold – Sydney Symphony
(Lighting Designer)

Conchita – From Vienna with Love
(Lighting Designer)

Australian Brandenburg Orchestra – Recorder Revolutionary
(Lighting Designer)

Jaded Vanities (Adelaide Fringe)
(Lighting Designer)

Velvet the Show (Adelaide Fringe)
(Associate Lighting Designer)

The Empire Strips Back (Australian Tour)
(Tour Re-light / Lighting Programmer)

Opera in the Domain
(Lighting Programmer)

Gary Clark Jr (Sydney Opera House)
(Lighting Designer)

2015

Dreamworld BeatBox
(Associate Lighting Designer, Lighting Programmer)

Australian Brandenburg Orchestra – NOËL! NOËL!
(Lighting Designer)

Australian Brandenburg Orchestra – Riccardo Minasi
(Lighting Designer)

Velvet the Show (Edinburgh / Adelaide / Brisbane / Sydney)
(Lighting Programmer)

Entrepreneur Of The Year – National Awards
(Lighting Designer)

Band of Magicians – New Zealand Tour (Dunedin / Taranaki / Auckland / Christchurch)
(Associate Lighting Designer)

Tommy Emmanuel (Sydney Opera House)
(Lighting Designer)

Entrepreneur Of The Year – Regional Awards (Adelaide / Perth / Brisbane / Melbourne / Sydney)
(Lighting Designer)

Pinchgut Opera – Bajazet
(Lighting Programmer)

Sydney Symphony – Tristan und Isolde
(Lighting Designer)

iOTA in ‘B-Girl’
(Lighting Programmer)

TV on the Radio (Sydney Opera House)
(Lighting Designer)

Australian Brandenburg Orchestra – Vivaldi Unwired (Sydney, Melbourne, Brisbane)
(Lighting Designer)

Gipsy Kings (Sydney)
(Lighting Designer)

Premier’s Gala Concerts
(Associate Lighting Designer, Lighting Programmer)

Australian Brandenburg Orchestra – Handel: Heaven and Harmony
(Lighting Designer)

Opera in the Domain
(Lighting Programmer)

Symphony in the Domain
(Lighting Programmer)

Beat the Drum – Celebrating 40 years of triple j
(Lighting Programmer)

Summer Sounds in the Domain for Sydney Festival  – Seu Jorge
(Lighting Programmer)

Band of Magicians – Crown Melbourne
(Touring Head of Lighting, Lighting Programmer)

2014

Pride of Australia Medal – 10 Years
(Lighting Designer)

Dames of Throne – National Tour
(Tour re-light, Head of Lighting)

Pinchgut Opera – Iphigenie
(Lighting Programmer)

Entrepreneur Of The Year – National Awards
(Lighting Designer)

Australian Brandenburg Orchestra – Ottoman Baroque
(Lighting Designer)

News Corp – Editorial Awards
(Lighting Designer)

Art and About (Friday Night Live) – City of Sydney
(Lighting Programmer)

Farewell musical tribute to Marie Bashir, Governor of NSW
(Lighting Designer)

David Jones S/S Fashion Launch 2014
(Lighting Designer)

Australian Brandenburg Orchestra – Dmitry Sinkovsky
(Lighting Designer)

The Australian 50th
(Lighting Designer)

Giorgio Moroder – Vivid Live
(Lighting Operator)

Anna Calvi – Vivid Live
(Lighting Designer)

Australian Brandenburg Orchestra – Avi Avital
(Lighting Designer)

Iron and Wine – Sydney Opera House
(Lighting Designer)

Bvlgari Gala Dinner
(Lighting Designer)

The Winters Tale – Bell Shakespeare
(Lighting Programmer)

Driving into Walls – Barking Gecko (APAM)
(Tour re-light)

Premier’s Gala Concerts
(Associate Lighting Designer, Lighting Programmer)

Band of Magicians
(Associate Lighting Designer, Lighting Programmer)

2013

News Limited Awards (Brisbane, Sydney)
(Lighting Designer)

Crown Prince Couple – VIP function, Sydney Opera House
(Lighting Designer)

Idina Menzel with The Sydney Symphony
(Lighting Designer)

Star Struck Divas
(Lighting Programmer)

Driving Into Walls – Barking Gecko (Sydney Tour)
(Tour re-light, Head of Lighting)

Little Orphan Trashley (Melbourne)
(Tour re-light)

Premier’s Gala Concerts
(Lighting Programmer)

Slow Dances for Fast Times
(Lighting Programmer)

Dragon Ball
(Lighting Programmer)

2012

Rajaton – Symphonic ABBA
(Lighting Designer)

Emmylou Harris (Perth)
(Lighting Designer)

Best of Rodgers and Hammerstein – West Australian Symphony Orchestra
(Lighting Designer)

Tina Arena with Orchestra (Perth)
(Lighting Designer)

Joe Bonamassa (Perth)
(Lighting Designer)

Star Wars and Beyond – West Australian Symphony Orchestra
(Lighting Designer)

The Red Tree (Perth Tour) – Barking Gecko Theatre Company
(Tour re-light)

Eskimo Joe (Celebrate WA)
(Lighting Designer)

Drapht (Celebrate WA)
(Lighting Designer)

Driving Into Walls – Barking Gecko
(Lighting Programmer)

Sydney Festival First Night – Trocadero
(Lighting Programmer)

2011

Tina Arena with Orchestra (Perth)
(Lighting Designer)

Mansour
(Lighting Designer)

Anh Bang
(Lighting Designer)

James Morrison with the West Australian Symphony Orchestra
(Lighting Designer)

Trocadero Dance Palace – Sydney Festival
(Lighting Programmer)

2010

Gipsy Kings (Perth)
(Lighting Designer)

10CC (Perth)
(Lighting Designer)

2006 – 2009

Ben Lee with WASO (2009)
(Lighting Designer)

Umberto Tozzi (Perth, 2008)
(Lighting Designer)

Jebediah (Perth, 2008)
(Lighting Designer)

Future Music Festival (2007)
(Lighting Programmer)

UnAustralia (2007) – West Australian Academy of Performing Arts
(Lighting Designer)

Good Vibrations Music Festival (2006)
(Lighting Programmer)

The Country Wife (2007) – West Australian Academy of Performing Arts
(Lighting Designer)

Two Tribes Music Festival (2005)
(Lighting Programmer)

Assassins (2006) – West Australian Academy of Performing Arts
(Lighting Designer)

 

HOME